Sosyal Hizmetler

Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı

KOZBEYLİ ÇAPKINOĞLU KONAĞI VE MEYHANESİ

Foça Kozbeyli’de, 1878 tarihinde yapılan ve restorasyonu tamamlanarak gün ışığına çıkarılan ''Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi'' 28 Şubat 2014’de açıldı.
Foça Belediyesi ve İzmir Valiliği tarafından restore edilen; ''Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi'' Foça ve Kozbeyli'nin tarihsel ve kültürel değerlerine önemli bir katkı sağlamaktadır.
Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı’nda, Kozbeyli Köyü halkının destekleriyle, eskiye ait eşyalar toplanarak, bir sergi alanı oluşturuldu.
Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi
Kozbeyli'nin tarihi, Anadolu'daki Türk beyliklerinden Saruhanoğulları'na uzanmaktadır. Yaklaşık 500 yıl önce, Kuzubey isimli bir derebeyi tarafından kurulmuştur. Korsan saldırılarından korunmak için sırtını Şaphane Dağı'nın ormanlık yamaçlarına dayamış, iki yanı uçurum ve aşağıdaki Gencerlik Ovası ile Çandarlı Körfezi'ne hakim biçimde konuşlanmıştır.
Osmanlı döneminde köy, ikisi Türk biri de Rum üç mahalleden oluşuyordu.
Hem sofralık hem şaraplık Foça Karası üzümleri çok ünlüydü. Bağcılık ve zeytincilik, köyün önemli gelir kaynaklarıydı.
Çapkınoğlu adında bir Rum, 1878 yılında Kozbeyli'nin en güzel evini, karşısına da kendi adını taşıyan tek katlı meyhaneyi inşa etti. Müşterilerine, ünü Ege'ye yayılan Foça Karası şarabı ile, yerel mezelerden oluşan yemekler ikram ediyordu.
Rembetiko müziğin doğduğu toprakların üstündeki Çapkınoğlu Meyhanesi’nde Smyrneika (İzmir Şarkıları) çalınmakta, söylenmekte ve ortak bir kültür sergilenmekteydi.
Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi, Lozan Mübadelesi’nden sonra bir süre depo olarak kullanıldı ve giderek harabeye dönüştü.
2002 tarihini izleyen yıllarda kamulaştırılan yapılar, Foça Belediyesi'nin çabaları sonucunda restorasyon projesi gerçekleşmiş, daha sonra Foça Belediyesi ve İzmir Valiliği tarafından restore edilmiştir.
Tarihin külleri arasından çıkarılan Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi,  Foça ve Kozbeyli'nin tarihsel ve kültürel değerlerine önemli bir katkı sağlayacak.
Kozbeyli, Foça'ya 20, İzmir'e 60 km. uzaklıktadır. Güler yüzlü halkı, tarih, turizm ve tarım birikimiyle ziyaretçilerini bekliyor.