Haberler

FOÇA BELEDİYESİ FRANSIZ TATİL KÖYÜ’NÜN İHALESİNE KATILACAK - 22 Ağustos 2020

FOÇA BELEDİYESİ FRANSIZ TATİL KÖYÜ’NÜN İHALESİNE KATILACAK

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, yakın zamanda gerçekleştirilecek Foça Tatil Köyü’nün ihale sürecine mutlaka dahil olacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, ihale hazırlıkları ve şartname detaylarını araştırmak üzere tatil köyü arazisinde keşif yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme Dairesi Başkanlığı Gayrimenkul İşleri Daire Başkanı Sayın Ela Koçyiğit’e, Belediye Meclis Üyeleri ve Turizm Danışma Şube Müdürü Samir Büyükkaya ile birlikte eşlik ettik.

Başkan Fatih Gürbüz; ‘‘İlçemize ekonomik ve kültürel fayda sağlayan Fransız Tatil Köyünün yeniden faaliyete geçmesi için, bulacağımız tüm ekonomik kaynaklar ve Foça halkının eşsiz desteği ile ihale sürecine mutlaka dahil olmak istiyoruz. Konuyu tüm Meclis Üyelerimiz ile birlikte takip ettiğimizi Foça halkının bilgilerine sunarım.’’dedi.

Modern turizmin öncüsü

Türkiye’deki modern turizm faaliyetlerinin öncüsü Foça Fransız Tatil Köyü, Club Med isimli firma tarafından projelendirilip yapılarak 1967 yılında ülkemizin ilk tatil köyü olarak hizmete açıldı. Tatil Köyü, 1967-2005 tarihleri arasında faaliyet gösterdi.

Kurulduğu 1967 yılından, kapatıldığı 2005 yılına dek Foça’ya 3 milyon turist getiren ve 3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Club Med Foça; halk arasında Fransız Tatil Köyü olarak biliniyor. Foça’nın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine çok büyük faydalar sağlayan Club Med Foça, Türkiye’deki modern turizm faaliyetlerinin öncüsü olarak ediliyor.

Foça Tatil Köyü taşınmazları üzerinde 400 adet oda (bungalov tipinde), çok sayıda peyzaj unsuru olarak kullanılan zeytin ağacı, fıstık çamı vb. ağaçlar, traverten malzemeden imal edilmiş yürüyüş yolları, açık alan ve kapalı alan aydınlatma sistemleri, 15x50 m’lik yüzme havuzu, amfi tiyatro, güzel sanatlar binası, disko, revir binası, basketbol sahası, tenis kortları, hamam, lojman binası, butik, çamaşırhane bulunmakta ve 900 m’lik plaja sahip.

Foça Belediyesi mücavir alan sınırları içinde kalan Foça Tatil Köyü taşınmazları; Foça-Yeni Foça Karayolu üzerinde Foça ilçe merkezine yaklaşık 4,5 km İzmir şehir merkezine 72 km, Adnan Menderes Havaalanı’na 95 km mesafede yer alıyor.

Süreçte Neler Yaşandı

Foça’da 52 yıl önce açılan ve 38 yıl hizmet verdikten sonra 2005 yılında kapatılan Foça Tatil Köyü, 2006 yılında açılan ilk ihalede en yüksek fiyatı 8.2 milyon dolarla veren Yıldırım Dış Ticaret Anonim Şirketi’ne verilmiş, ancak teslim aşamasında ihale iptal edilmişti. Kapandıktan 13, ilk ihaleden 12 yıl sonra 30 Temmuz 2018 tarihinde sonuçlanan ikinci ihaleyi ise İstanbul Merkezli Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı. 2 milyon lira geçici teminat bedeli olan ihaleyi 49 yıllığına 44 milyon 250 bin TL bedelle kiralama hakkını elde eden Arda Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş. bir yıldır Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İhalesi Başkanlığı'ndan İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi’nin yapılmasını bekledi.

20 Ağustos 2019 tarihinde ilgili firmaya Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın iletilen karar yazısında şu ifadeler aldı: ‘‘Özelleştirme kapsam ve programında bulunan İzmir İli, Foça ilçesi, İsmetpaşa Mahallesi, 187 Ada, 7, 14, 15, 16 ve 19 parsellerdeki Foça Tatil Köyü’nün 4046 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirilmesini teminen 26.05.2018 tarihinde ihale ilanına çıkılmış ve buna ilişkin ihale 30.07.2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu Tatil Köyü’nün özelleştirilmesine ilişkin ihale, ilan metninin 5. maddesi ve ihale şartnamesinin ilgili hükümlerine istinaden iptal edilmiştir.’’

‘İPTALE GEREKÇE GÖSTERİLEN 5'İNCİ MADDE’

İhale ilanındaki 5 numaralı maddenin ise 'İhale, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na tabi olmayıp; İdare, ihaleyi yapıp yapmamakta, dilediğine yapmakta serbesttir.' hükmünü içerdiği öğrenilmişti.