Haberler

FOÇA MAHALLE AFET GÖNÜLLÜSÜ OLDULAR - 20 Haziran 2022

FOÇA MAHALLE AFET GÖNÜLLÜSÜ OLDULAR

Foça Kent Konseyi Kadın Meclisinin öncülüğünde, Foça’da yaşayan vatandaşlara afet bilincinin kazandırılması ve ilk yardım konusunda eğitim verilmesi için çalışmalar yapıldı.

Foça Belediyesi’nin katkıları İstanbul Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği iş birliği ile
6 Nisan’da başlayan proje kapsamında Foça, Yenifoça, Kozbeyli ve Bağarası’ndan gönüllü ekipleri oluşturuldu. Gönüllülere, internet aracılığıyla dersler verildi. 11-12 Haziran tarihlerinde sahada uygulanan pratik eğitimler ardından yemin eden 22 katılımcı, Foça Mahalle Afet Gönüllüsü oldu.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, olası bir afet durumunda ilk müdahaleyi yapabilecek yardımcı kişilerin yetişmesini sağlayan değerli çalışmaya katılanlara ve destek sunanlara teşekkür etti.

Foça Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canan Limnili; ‘‘İstanbul Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği iş birliği ve Foça Belediye Başkanımız Sayın Fatih Gürbüz’ün maddi manevi katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz bu projeye destek veren herkese teşekkür ederiz. Çok mutluyuz, çok gururluyuz. İlçemizde bu bilinci yerleştirmek ve daha çok gönüllü kazandırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.’’dedi.

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi

Kendi ilçesinde ya da yakın bölgesindeki deprem, sel, yangın trafik, tren kazası, toprak kayması, bina çöküntüsü gibi afet ve acil durumlara ilk müdahale kapasitesini arttırmak amacı ile kurulmuştur. İhbarı aldığı andan itibaren ekibi ile birlikte en hızlı şekilde olay yerine ulaşır başta çevre güvenliği olmak üzere bilgi toplama ilk müdahale gibi çalışmaları gerçekleştirir.

Profesyonel ekiplerle iş birliği içinde koordineli bir şekilde çalışır. Müdahale kapasitesini gerek ekipman gerekse eğitim ile sürekli en üst düzeyde tutar. Her ay düzenli olarak eğitimlerini gözden geçirir. Güncellemelerini yapar. Ekibindeki diğer arkadaşları ile düzenli olarak diyalog halinde olur. MAG Acil Müdahale Ekibi üyeleri kendi mahalleleri ile bağlantılarını kaybetmezler. Büyük çaplı afetlerde kendi mahallelerindeki MAG ekibinde görev alacaklarının bilinciyle mahallelerindeki MAG çalışmalarına düzenli olarak katılırlar. Mahallesi talep ettiğinde ekibi ve çalışmaları ile ilgili bilgileri paylaşırlar.