Haberler

BODRUMART FOÇA SANAT FESTİVALİ 6 GÜN SÜRECEK - 13 Haziran 2022

BODRUMART FOÇA SANAT FESTİVALİ 6 GÜN SÜRECEK
RESSAM FERRUH BAŞAĞA ANI EVİ BUGÜN AÇILIYOR

Foça Ferruh Başağa Sokağındaki ‘‘Ressam Ferruh Başağa Anı Evi’’nin açılışı, 13 Haziran Pazartesi günü saat 19.00’da yapılacak.
İsmetpaşa Mahallesi Ferruh Başağa Sokağı No: 38 adresinde, Ressam Ferruh Başağa’nın yaşamış olduğu ev-atölye; kızı Oya Başağa Erol ile eşi Aykut Erol tarafından restore edildi.

Türk Resim Tarihinin en önemli sanatçılarından Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş anısına düzenlenen BodrumArt Foça Sanat Festivali, 13 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında Foça’da gerçekleşecek. Foça Marsilya Meydanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen Sanat Festivaline sahne olacak.

Sanat Festivali kapsamında, BodrumArt Derneği sanatçıları ve Foça’da yaşayan sanatçıların katılacağı çalıştayda üretilen eserler, Foça’daki galerilerde sergilenecek. Ferruh Başağa ve Avni  Arbaş’ın yakın dostları  Ressam Bedri Baykam,  Ressam Prof. Devrim Erbil, Ressam Mustafa Altıntaş,  Arthill  kurucusu Ressam- Heykeltıraş  Ressam Ender Güzey, Ressam Prof. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, Datça Ukksa kurucu ve yöneticisi  Nevzat Metin,  Ferruh Başağa’nın yeğeni yazar Ayşe Kulin  ve  Avni Arbaş’ın kızı  Zerrin Arbaş,   Türk sanatında Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın önemini,  Türk sanatına katkılarını ve hayatlarından kesitleri anlatacakları  söyleşide bir araya gelecek. Sanat Festivali, 18 Haziran Cumartesi akşamı “Ayşe Gencer Quintet”in sahne alacağı Jazz Konseri ile son bulacak. Foça Demokrasi Meydanındaki konser, saat 20.30’da başlayacak.

Foça Belediyesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği değerle, Foça Büyükdeniz Limanında Heykel sanatçısı Eşber Karayalçın’ın yaptığı özgün heykelleri bulunan Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş’ın birçok eseri Foça’da bulunuyor.  1940’larda Akademi’de   Leopold Levy’nin öğrencileri olan ve Yeniler grubunun içerisinde Türk sanatına yön veren Başağa ve Arbaş son yıllarını Foça’da geçirmiş ve sanatlarını Foça’da sürdürmüşlerdir.

Ferruh Başağa’nın kızı Bodrumart Sanat Danışmanı İnci Başağa Yörükoğlu’nun organize ettiği Sanat Festivali içerisinde yer alan Çalıştay ve Söyleşi ise iki sanatçının Foça’ya olan sevgileri ve yaşanmışlıklarının gelecek nesile aktarılması için önem taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen Sanat Festivali, BodrumArt Derneği tarafından geleneksel hale getirilecek.

Bodrumart Derneği
Bodrumart, 18 senedir yurtiçi ve yurtdışı çalışmaları ile var olan Ressam Ferruh Başağa’nın kızı İnci Başağa Yörükoğlu’nun Sanat Danışmanlığını yaptığı Sanat ve Kültür Derneğidir.