Haberler

FOÇALILAR, ATATÜRK’ÜN FOÇA’YA GELİŞİNİN 88. YIL DÖNÜMÜNÜ ANDI - 9 Nisan 2022

Atatürk, Foça’ya Gelişinin 88. Yıl Dönümünde Anıldı

FOÇALILAR, ATATÜRK’ÜN FOÇA’YA GELİŞİNİN 88. YIL DÖNÜMÜNÜ ANDI

Atatürk’ün Foça’ya Gelişinin 88. Yıl Dönümü dolayısı ile Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi tarafından anma programı gerçekleştirildi.

Atatürk'ün 9 Nisan 1934 tarihinde Foça’ya gelişini anmak amacı ile, 9 Nisan Cumartesi saat 14.00’te başlayan programın ilk bölümünde Karşıya Bandosu eşliğinde Foça taksi durağı önünden başlayan yürüyüş yapıldı. Vatandaşlar, yürüyüş boyunca ellerinde taşıdıkları Türk bayrakları ile bandonun çaldığı marşlara eşlik ederek ‘‘Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa’’ yazısı ve çiçeklerle süslenmiş Demokrasi Meydanına ulaştı.

Programın ikinci bölümünde, Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezindeki Turizmci ve Yerel Tarih Araştırmacısı Sebahattin Karaca’nın “Atatürk’e Çiçek Veren Kız” sunumuna yer verildi.

Kalplerde derin bir sevgi ve unutulmaz anılar bıraktı
Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi Başkanı Şeniz Ararat, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında; ‘‘Atatürk, yıllarca ihmal edilmiş, dört bir tarafındaki savaşlar nedeniyle harap olmuş Anadolu topraklarında; yokluk, umutsuzluk içinde, çaresizlikten bitap yaşamaya çalışan Anadolu halkı ile bütünleşmesi gerektiğine inanmış ve bu amaçla yaptığı gezilerinin Yeni Türkiye’nin oluşmasında ve gelişmesinde büyük etkisi olmuştur… Atatürk, Ege Bölgesi’ndeki askeri birlikleri denetlemek, Anadolu topraklarına göz dikme düşüncesinde olan İtalya lideri Mussolini’yi uyarmak ve devrimlerinin benimsenmesi derecesini yerinde görmek düşünceleriyle 7 Nisan 1934 tarihinde İzmir’e doğru yola çıkar. Gezisine ilçemizi de dahil eder, 9 Nisan günü Foça’mıza gelir, kalplerde derin bir sevgi ve unutulmaz anılar bırakarak bizlere büyük bir ayrıcalık kazandırır. 9 Nisan 1934 tarihi gelecek kuşaklara onurla ve gururla aktarılacak bir gün olarak Foça’mızın tarihine altın harflerle yazılır.’’dedi.

Konuşmanın bitiminde, Atatürk’ün yurt gezilerinden derlenen kısa bir video gösterildi.

Atatürk’e Çiçek Veren Kız ‘‘Hatice’’
Yerel Tarih Araştırmacısı Sebahattin Karaca yaptığı özel sunumunda, o günün tanıklarından Atatürk’e Çiçek Veren Kız: 101 yaşındaki Hatice Doğu ve merhum Raşit Bonneval ile yapılan söyleşilere ve fotoğraf arşivine yer verdi.

Foça’daki karşılama hazırlıklarının Büyük Önder daha yola çıkmadan önce başladığını belirten Sebahattin Karaca; ‘‘Ne tatlı bir telaştı. Yemekleri, Cemil Midilli’nin annesi Midilli adası Molivos doğumlu ağa kızı olan Fatma hanımın bizzat kendisi hazırlamıştı… Hatice (Doğu) Hanım bu yıl 101 yaşında. Tam 88 yıl önce, tam 88 yıl sonra Atatürk’e çiçek verdiği gün yaşadıklarını görüşmek üzere İzmir’deki evinde buluşma teklifimi sevinçle karşılamıştı… Kolay değil Türk insanının gönlünü kazanmak, gönlüne girmek. Atatürk bunu başardı. Umarım cennetin en güzel köşesinde hak ettiği yerde nurlar içinde yatıyordur.’’dedi.