Haberler

MÜBADELENİN 99. YILI FOÇA’DA ANILDI - 3 Şubat 2022

MÜBADELENİN 99. YILI FOÇA’DA ANILDI

Foça Belediyesi ve Foça Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘‘Dünden Bugüne Mübadelenin 99. Yılı’’ isimli anma programında duygusal anlar yaşandı.

Foça Belediyesi Meclis Üyesi ve Balkan Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Gülay’ın moderatörlüğündeki programa; Rodos, İstanköy ve 12 Ada Türkleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Koleksiyoner Mert Rüstem, İkinci Kuşak Limni Adası Mübadili Ruhi İyigün ve İkinci Kuşak Girit Adası Mübadili Hatice Dinner konuşmacı olarak katıldı.

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezinde düzenlenen program, Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Serbest’in seslendirdiği Balkan Türküleri ve şiirler ile başladı.

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı ‘Yunan Algısındaki Türk İmgesi Üzerine Çözümlemeler’ isimli sunumunu yaptı. Koleksiyoner Mert Rüstem, tarihe tanıklık eden fotoğraflar eşliğinde; İzmir’in ilk fotoğraf sanatçılarından dedesi Hamza Rüstem’in Girit’ten İzmir’e uzanan hayat öyküsünü aktardı. İkinci Kuşak Limni Adası Mübadili Ruhi İyigün ve İkinci Kuşak Girit Adası Mübadili Hatice Dinner, mübadele konusundaki duygu ve düşüncelerini içtenlikle paylaştı.

Anma programı kapsamında kültür merkezi sergi salonunda mübadele fotoğraflarına yer verildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘‘Dünden Bugüne Mübadelenin 99. Yılı isimli anma programında kıymetli anılarını ve değerli bilgilerini bizimle paylaşan tüm katılımcılara ve Foça Kent Konseyi’ne teşekkür ederim.’’dedi.