Haberler

ÇANAKKALE DESTANININ 106.YILDÖNÜMÜ FOÇA’DA ANILDI - 18 Mart 2021

ÇANAKKALE DESTANININ 106.YILDÖNÜMÜ FOÇA’DA ANILDI

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Foça’da anma töreni gerçekleştirildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; ‘‘15’indeki yiğitlerin, dünyayı sırtlayan kahramanların ve canlarını siper edenlerin destan yazdığı Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılında, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.’’dedi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen resmi törene; Foça Kaymakamı Ali Çetin, Garnizon Komutanı ve Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Yankı Bağcıoğlu, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Belediye Meclis Üyeleri, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Halis Kara, sivil ve askeri erkan, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve üyeleri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaş katıldı.

Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasının ardından Şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Öğrenciler şiir dinletisi sundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Deniz Üsteğmen Cem Engin Işık yaptı. Çanakkale Savaşlarında vatan müdafaasına katılmak için çocuk yaşta asker olanlar için yazılmış Tokat türküsü ‘‘Hey Onbeşli’’nin öyküsü dramatize edilerek anlatıldı.

Öğle saatlerinde Foça, Yeni Foça ve mahallelerinde Foça Belediyesi, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından lokma hayrı yapıldı. 

Minnetle anıyoruz

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Deniz Üsteğmen Cem Engin Işık, asker sivil her meslekten vatan uğruna şehit olanları minnetle andıklarını söyledi. Cem Engin Işık; ‘‘Yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde, şehitliklerde elbiseleri dahi çıkarılmadan, bilinmeyen yerlerde kefensiz, bazıları da mezar taşı olmadan yatan kahraman şehitlerimizi, ülkemizin esenliğini, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için canlarını feda eden yüreği pek şehit polislerimizi, yurdumuzun en ücra köşelerinde insanımızı aydınlatma yolunda cefakarca ve fedakarca görev yaparken şehit edilen öğretmenlerimizi, ayrıca içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde görev şehidi sağlık çalışanlarımızı minnet ve şükran duygularımızla anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. 18 Mart bayrağımızı yeryüzünün her noktasına taşıyanların, üç kıtayı da Türk Yurdu haline getirenlerin, Türklük uğruna bedenlerini toprağa koydukları gündür. Bugün Türk tarihine altın sayfalarla yazılmış, bir milletin hürriyet ve bağımsızlık uğruna nasıl mücadele vermesi gerektiğinin en güzel şekliyle dünyaya gösterildiği gündür. Bugün büyük asker, büyük komutan, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün meziyetleriyle sabrın imanın ve zaferin ne demek olduğunu dünyaya gösterildiği gündür. Çanakkale Deniz savaşları, büyük milletimizin, vatan ve millet sevgisini, bayrak sevgisini, insan gücünü ve fedakarlığını, kahramanlığını bir kere daha en üst seviyede bütün dünyaya gösterildiği savaşlardır. Çanakkale Deniz Zaferi istilacı güçlere karşı asil Türk Milletinin ülkesi, bağımsızlığı ve onlar için neler yapabileceğinin gösterildiği savaşlardır. Kutsal değerlerimiz uğruna bir neslin, seve seve canını feda ettiği yerdir Çanakkale toprakları. Mehmet Akif’e “Vurulup Tertemiz Alnından Uzanmış Yatıyor, Bir Hilal Uğruna Ya Rab, Ne Güneşler Batıyor” mısralarını yazdıran 250 binden fazla zayiatın verildiği yerdir Çanakkale toprakları. Bugünkü ileri ve özgür Türkiye’nin temelleri ateşler içinde pişip tunçlaşmış olan Çanakkale toprakları üzerinde atılmıştır. Şehitlerimiz ruhlarınız şad olsun. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensupları ülkemizin ve asil milletimizin güvenliğine yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı “Ölürsem Şehit Kalırsam Gazi” anlayışı içerisinde üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmektedir. Getirecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu anlamlı gün vesilesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kutsal vatan topraklarımızın, mavi vatanımızın, semalarımızın güvenliğini, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna canını feda eden kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımızı, jandarmamızı, polisimizi, güvenlik korucularımızı ve diğer kamu görevlilerini, görev şehidi tüm vatandaşlarımzı ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi, bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Hayatta olan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin değerli ailelerine saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.’’dedi.