Haberler

FOÇA, ‘‘SAKİN ŞEHİR OLMA’’ YOLUNDA YENİ BİR ADIM ATTI - 22 Aralık 2020

Foça Belediyesi ‘‘Sakin Şehir” Başvuru Dosyasını Tamamlayıp Teslim Etti

FOÇA, ‘‘SAKİN ŞEHİR OLMA’’ YOLUNDA YENİ BİR ADIM ATTI

Foça Belediyesi, 2019 Haziran ayında aldığı karar sonrası çalışmalarında İtalya merkezli Uluslararası Cittaslow Birliği’ne katılma çalışmalarında yeni bir aşamayı tamamladı. Cittaslow üyeliği için değerlendirme kriterleriyle ilgili olarak hazırlanan Başvuru Dosyası, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz tarafından imzalanarak Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem’e teslim edildi.

Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; “Foça’nın sahip olduğu değerlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan sonucun, üyelik konusunda kuşkuya yer vermeyeceğine gönülden inanıyoruz. Tüm bu değerleri korumak, Cittaslow felsefesiyle ilerlemek ve geleceğe dönük gelişme yönünü belirleyen bu önemli adım sonrasında, İzmir’in Seferihisar’dan sonra ikinci Sakinşehir unvanlı ilçesi olma hedefiyle uyum çalışmalarına devam edeceğiz.” dedi

Cittaslow 72 Kriter

Uluslararası Cittaslow Birliği’nin, kentlerin yaptığı çalışmaların puanlanması amacıyla oluşturduğu, “Çevre Politikaları”, “Altyapı Politikaları”, “Kentsel Yaşam Kalitesi Politikaları”, “Tarımsal, Turistik, Esnaf ve Sanatkarlara Dair Politikalar”, “Misafirperverlik”, “Farkındalık ve Eğitim için Planlar”, “Sosyal Uyum ve Ortaklıklar” olmak üzere 7 ana başlık altında toplam 72 değerlendirme kriteri bulunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cittaslow Genel Başkan Yardımcısı Tunç Soyer’e Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz tarafından 3 Aralık 2019 tarihinde teslim edilen Başvuru Mektubu sonrasında söz konusu kriterlere ilişkin olarak başlatılan çalışma, Covid-19 salgını ve İzmir Depremi şartlarında yürütüldü.

Cittaslow Kriterlerine yanıtlar; Foça Belediyesi ve Belediye dışındaki 20’ye yakın kamu ve özel kurum ve kuruluştan yazışma, telefon ve/veya yüz yüze görüşmelerle alınan istatistikler, laboratuvar analiz sonuçları, eğitim programları, sosyal dayanışma verileri, bağlı olunan statüler, tarım uygulamaları, eğitim programları gibi bilgilere göre oluşturuldu.

Sakinşehir uyum çalışmalarında yol haritası

Bu süreçte, Cittaslow felsefesine  uyum çalışmalarının, insanların birbiriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda alt yapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan bir kentin, korunması ve kurulması hedeflerine; belediye, ilgili diğer kurum ve kuruluşlar ve halkla birlikte ulaşmanın iyi bir örneği olması için çaba gösterilecek.