Haberler

YENİ İÇME SUYU HATTI CUMA GÜNÜ DEVREYE GİRİYOR - 16 Temmuz 2020

YENİ İÇME SUYU HATTI CUMA GÜNÜ DEVREYE GİRİYOR

Foça’ya Cuma gününden itibaren yeni hattan su verilmeye başlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Foça’da başlattığı 22 km uzunluğundaki yeni içme suyu şebekesinin yapım çalışmalarını tamamlamak üzere. Eskiyen ve kaçaklara neden olan 22 bin metrelik alt yapı ile birlikte yaklaşık 100 kilometrelik imalat çalışması, 58 milyon liraya mal oldu.

İlçenin 40 yıllık içme suyu hattı 16 Temmuz Perşembe günü devre dışı bırakılacak. 20 saatlik zorunlu kesintinin ardından Foça’ya yeni iletim hatlarından su verilmeye başlanacak.

Daha rahat ve güzel bir Foça için çalışıyoruz

İçme suyu iletim hatları ile su şebekesi yenilemesi için İZSU Genel Müdürlüğü ve Foça Belediyesi’nin yüksek enerji ile emek vererek çalıştığını belirten Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘‘58 milyon lira değerindeki bu tarihi yatırım için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’e ve İZSU Genel Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum. Arızaları ve su kaçaklarını önlemek amacıyla yaptığımız çalışmalar kapsamında ilçemizin 40 yıllık içme suyu hattı yenilenmiş oldu. Foçalıların ve değerli misafirlerimizin daha rahat ve güzel bir ilçede yaşaması için tüm gücümüzle çalışıyoruz.’’dedi.

Yeni hattın devreye sokulması için su kesintisi yaşanacak

Konu ile ilgili açıklama yapan İZSU Foça Teknik Amiri Erkin Yüksektepe, Perşembe günü ana su motorlarının yeni iletim hatlarına bağlanması için yoğun ve aralıksız bir çalışma yapılacağını ve bu çalışma sırasında ilçede yaklaşık 20 saat su kesintisi yaşanacağını ifade etti. Foça halkına bu süreçte gösterecekleri anlayıştan dolayı teşekkür eden Yüksektepe, Cuma günü itibariyle bu sürecin sona ereceğini ve Foça’ya yeni hatlardan su verilmeye başlanacağını söyledi.

Foça’da 2050 yılına kadar su sorunu yaşanmayacak

İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu yatırım sayesinde mevcut iletim hattında yaşanan arızalar ve su kaçakları sona erecek. Foça’nın içme suyu ihtiyacı 2050 yılına kadar daha uzun ömürlü borularla ve sağlıklı bir şekilde karşılanacak.