Foça Hakkında

Bir Şiirdir Foçamız

BİR ŞİİRDİR FOÇAMIZ

Foça’da beş bin yıllık tarih ayağa kalkıyor
Ege kıyılarının en güzel sahil beldelerinden biri olan Foça, yurt içinde ve yurt dışında kendini tanıtmak, turizm, uluslararası kültürel ve ekonomik ilişkiler açısından ülkemizdeki ilgili kuruluşların ve dünya ülkelerinin dikkatini çekmek için son yıllarda art arda ataklarda bulunuyor. Ulusal ya da uluslararası ölçekli çeşitli programlarla kent kimliğini ortaya koyarak marka olma yönünde ciddi adımlar atıyor.
Beş bin yıllık geçmişiyle büyük bir tarihi mirasa sahip olan Foça, bugüne dek ortaya çıkmış pek çok kalıntının ve eserin dünyaya tanıtılması için kolları sıvadı.
Restore edilen surlarla birlikte ilçenin silueti değişti
Beş bin yıllık geçmişi olan Foça, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği kazı ve restorasyon çalışmaları sayesinde dünyanın önde gelen turizm merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor. Antik Phokaia Kenti’nin kalıntıları üzerinde kurulan ilçede; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Prof. Dr. Ömer Özyiğit başkanlığında sürdürülen çalışmalarla birlikte İyon uygarlığından günümüze birçok unsur, gün yüzüne çıkarılarak bilimin ve turizmin hizmetine sunuluyor.

Athena Tapınağı Ortaya Çıkıyor
Önümüzdeki yıl içinde Foça Yel Değirmenleri Projesi’nin ve kazıları devam eden Athena Tapınağı’nın restorasyon projelerini tamamlanınca, çok önemli bir tarihi değer ayağa kalkacak ve Kybele Sunak Alanının üzerinde ışıyacak. Yapılacak çevre düzenlemesiyle, görkemli tapınak, devamındaki surlar ve Beşkapılar Kalesi, kentin görünümünü değiştirecektir. Bölece Foça, bugüne kadar fazlaca öne çıkmamış tarihi kimliğiyle adeta yeniden doğacak ve bir yıldız güzelliğiyle parlaması sağlanacaktır.
Foça, baştanbaşa bir tarih kenti. Bağarası ile Foça arasındaki Pers Mezar Anıtı,  kent merkezindeki Heredot Duvarı, tiyatrosu, Homeros’un Odysseia destanında sözü geçen ve söylencesi aktarılan Siren Kayalıkları, antik dönem demirci ocakları, Nekropol ve sunak alanları, Dışkale, Osmanlı Mezarlığı, Fatih Camii, Kayalar Camii, Su Kemerleri, 1500 yıl öncesine tarihlenen mozaikler, Şeytan Hamamı, Ağalar Konağı ve kazılarda her gün bir yenisi ortaya çıkan önemli başka kalıntılar ve birbirinden ilginç taş evleri, eski yapıları… Mahalle çeşmelerine dek uzanan ve her köşede karşınıza çıkan büyük bir birikim…
Foça’nın, bundan böyle tarihiyle de göz önünde olması için özel bir çaba harcanmaktadır.

Kozbeyli’de tarih canlanıyor
Kozbeyli Köyü için koruma amaçlı imar planı ve köyün çehresini değiştirecektir. Yenileme ve sağlıklılaştırma projesi, imzalanan bir işbirliği anlaşması çerçevesinde Gediz Üniversitesi tarafından yürütülmektedir.
16. yüzyıldan başlayan tarihi, eşsiz kültürel, mimari ve doğal özelliği barındıran ve bölgenin göz kamaştıran köylerinden biri olan Kozbeyli, bu işbirliği sayesinde hem değerlerini koruyacak hem de, yenilenerek sürdürülebilir bir turizm köyü haline gelecek.
Foça Belediyesi öncülüğünde restore edilerek ortaya çıkarılan Rum Meyhanesi ve Çapkınoğlu Evi, çevre düzenlemesiyle, köyde geçmişi günümüze taşıyacaktır.

Doğa ve deniz
Heredot, Anadolu’ ya gelmiş ve Foça ile tanışmış, ardından da Foçalılar için; ‘‘Onlar kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimlerde kurdular ’’ diye yazmış.
Bugün kentin içindeki plajlardan dahi denize girilebilen, bir gerdanlık gibi dizilmiş koyları ve adalarıyla Foça, başlı başına bir güzellikler zinciri, en önemlisi 12 Mavi Bayraklı plajıyla Ege Bölgesi’nde merkezden denize girilebilen tek sahil kentidir.
Ayrıca, on beş Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden biri olup, adını da aldığı Akdeniz Fokları’nın mekânıdır. 1990 yılında kent Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilmiş ve 1998 yılında bu proje, Avrupa Çevre Koruma Ödülü’nü almıştır.
Foça arkeolojik, doğal ve kentsel sit alanları bulunması nedeni ile birçok kıyı yerleşim birimine göre daha az yapılaşma gösteren ve fazla bozulmamış bir yerleşim merkezidir. Gelecek nesillere havası, suyu, toprağı kirlenmemiş, gürültüden ve diğer kirliliklerden uzak, temiz, yeşil ve sağlıklı bir çevre bırakmak burada herkesin amacı.

İzmir-Foça-Marsilya:  Doğu’dan Batı’ya Tarihe Yolculuk
Antik Çağ Gemisi Kybele
Foça Belediyesi’nin desteklediği, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği tarafından hayata geçirilen Foça – Marsilya Doğu’dan Batı’ya Tarihe Yolculuk projesinin birinci ayağı Haziran 2009 – Ekim 2009 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Bu kapsamda yeniden inşa edilen ve Foça’dan yola çıkan antik çağ gemisi Kybele, 56 gün ve 1700 deniz mili süren yolculuğunu, 26 limana uğrayarak Marsilya Limanında tamamlamıştır. Geminin teknik planı, Türk Loydu Vakfı kontrolünde, Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından yapılmıştır.

Turizm ve Foça’nın geleceği
Foça Belediyesi, turizmin daha iyi yerlere gelebilmesi için kentin tanıtımı ile ilgili çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Fuarlara katılarak, yatak kapasitesini artırmak öncelikli hedefleri arasındadır. Tanıtım amaçlı çalışmaların yanında, Foça’nın geleceği açısından önemli yol ve yön gösterici programlara da imza atıyor, ülkemizin en önemli denizcilik kurum ve kuruluşlarıyla, denizciliğin önde gelen adlarının katıldığı 2007’de yapılan Denizcilik Sempozyumu, bu tür ciddi arayışların ve önermelerin başında geliyor. Zeytincilik, Foça Karası bağlarının çoğaltılması, genel anlamda da tarımın desteklenmesi çalışmaları sürüyor. Resmi kuruluşlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, dış ülkelerle kurulan bağlantılar çerçevesinde sağlanan ilişkilerle, Foça’nın turistik gelişiminin, ekonomik kalkınmasının önünün kalıcı bir biçimde açılması planlanıyor.
Dünya’nın 28.Yeryüzü Pazarı (Earth Market) ilan edilen Foça Yerel Pazarı’nın kurucusu Slow Food Foça Zeytindalı grubu üyeleri, Foça Belediyesi’nin destekleriyle Dünya 1.’si oldu.

Karataş’a basın
Söylence şu: Foça’da bir Karataş varmış, bunu herkes biliyor da nerede olduğunu kimse bilmiyor. Gezip dolaşırken bu taşa basan mümkünü yok bir daha Foça’dan kopamazmış. Çok zorlanıp bir yerlere gitse de mutlaka dönüp dolaşıp gene gelirmiş. Bize kalırsa Foça’nın her yeri Karataş. Foça’yı görüp de sevmemek, dönüp gelmemek mümkün değil.
Foça’yı görmediyseniz görün, yakın çevreye geldiyseniz, uğramadan geçmeyin.
‘‘Tatil, Yaşamak ve Eğlenmek İçin; Foça’yı seçin!..’’