Haberler

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL ve DENİZLER FOÇA’DA ANILDI - 7 Mayıs 2017

Foça’da, Hasan Hüseyin Korkmazgil anısına düzenlenen müzikli şiir dinletisine, sanatçının eşi Azime Korkmazgil’de katıldı…

HASAN HÜSEYİN KORKMAZGİL ve DENİZLER FOÇA’DA ANILDI

Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi’nin, Foça Belediyesi ve Alevi Kültür Dernekleri Bağarası Şubesi’nin katkılarıyla hazırladığı ‘‘Hasan Hüseyin Korkmazgil 90 Yaşında; Denizleri Anarak’ isimli müzikli şiir dinletisi, Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Azime Korkmazgil, toplumcu-gerçekçi şiirin önde gelen temsilcilerinden Hasan Hüseyin Korkmazgil’in yaşam öyküsü ve yaşadığı dönemin tarihsel koşullarıyla ilgili bilgiler verdi. Ozan-Yazar Hidayet Karakuş ve Hüseyin Yurttaş, Hasan Hüseyin Korkmazgil’le yaşadıkları anılarını anlattı.

Yılmaz Mızrak’ın hazırlayıp yönettiği programda ADD Foça Şubesi Şiir Korosu; Korkmazgil’in ‘Kavel’,‘Temmuz Bildirisi’ ve ‘Kızılırmak’ isimli kitaplarından seçilen şiirleri seslendirdi.

Korkmazgil’in, toplumsal sorunlar, savaş karşıtlığı, barış özlemi, işçi hakları ve yoksulluk temalı şiirlerinin yanında, Denizler için yazdığı ‘Denizlere; Tay’ isimli şiirinden bölümler okundu. 70’li yıllarda Türkiye’de gelişen gençlik hareketlerinin en önemli liderlerinden olan Deniz Gezmiş ile arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 45 yılında saygıyla anıldı.

‘Haziran’da ölmek zor’ isimli eserle başlayan Müzisyen Cengiz Onur ve arkadaşları Murat Şenol, İsmail Garsak ve Deniz Baha, program boyunca Korkmazgil’in şiirlerinden bestelenen eserleri sundu.

Programının hazırlanmasında tüm emeği geçenlere teşekkür eden Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, ‘Sayın Azime Korkmazgil’e aramızda olduğu için çok teşekkür ediyorum. Çok anlamlı bir gün, heyecanlandık, hislendik. Ülkemizin tam bağımsızlığı için mücadele edenleri, daha iyi bir gelecek için direnenleri, haksızlığa, adaletsizliğe, emperyalizme ve eşitsizliğe karşı çıkanları asla unutmamalıyız. Sevgiden, barıştan yana ve Ulu Önderimiz Atatürk’ün yolunda olmalıyız’ dedi.

ADD Foça Şubesi Şiir Korosu; Ünal Atalay, Sevhan Beğendi, Yılmaz Mızrak, Levent Onan, Meral Şendil, Mukaddes Yarba ve Gürsel Yarkent’ten oluşurken, Ses-Işık’ta Yıldırım Türkel görev yaptı.