Haberler

TARIK DURSUN K, HÜZÜN VE ÖZLEMLE ANILDI - 12 Ağustos 2016

Tarık Dursun K dostları, Türk Edebiyatı’nın unutulmaz kalemini Foça’da andı…

TARIK DURSUN K, HÜZÜN VE ÖZLEMLE ANILDI

ÖPÜLDÜNÜZ ÇOCUKLAR !

Tarık Dursun K’nın unutulmaz sözü - Öpüldünüz Çocuklar ! Foçalılar için bir Tarık Dursun K simgesi oldu…

Foça Belediyesi’nce, Tarık Dursun K’nın vefatının 1. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma programında, merhumun Sanatçı Dostları Ahmet Önel, Aydoğan Yavaşlı, Semih Poroy ve Cihan Demirci konuşmacı olarak yer aldı.

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde, 11 Ağustos 2016 Cuma günü gerçekleşen anma programına, Tarık Dursun K dostları ve edebiyatseverler katıldı.

Konuşmacılar, Tarık Dursun K’nın yaşamı, sanatı, öykücülüğü, romancılığı, sinemacılığı, gazeteciliği, yayıncılığı, Foça zamanları, dostlukları, etkinlikleri ve Tarık Dursun K’dan kalan miras hakkındaki görüş ve düşüncelerini, anıları gözlemleri aracılığıyla aktardı.

Tarık Dursun K’nın sanatçı dostları, anma programının gerçekleşmesini sağlayan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a teşekkür etti.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, ‘‘2016 yılında beşincisini vereceğimiz Foça Belediyesi Deniz Öyküleri Ödülü’nü, çok değerli yazarımız Tarık Dursun K’ya ithaf etmekten dolayı büyük bir onur duyuyoruz’’ dedi.

Anma programının finalinde, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri Beyhan Türker ve Zeynep Çemrek, konuşmacılara teşekkür çiçeği verdi.

Hınzır bir çocuk

Tarık Dursun K’nın iki temel alana, edebiyata ve sinemaya gönül verdiği belirten Ahmet Önel, ‘‘Tarık Dursun K, incelikli, olgun çelebi kişiliğiyle, çocuklar ve kadınlarla güven ve sevgiye dayalı diyaloglar geliştirir, onların dertlerini dinlerdi. Yüreği insan sevgisiyle dolu, içten içe gülümseyen hınzır bir çocuktu. Rahatsızlıklarına rağmen sızlanmaz, dostlarıyla eğlenceli sohbetler ederdi. Düzyazı ile ilgilenmesine karşın, şiiri de çok sevdi. Şairlere hep sevgi ve saygı ile yaklaştı’’ dedi.

İyi bir eleştirmen

Tarık Dursun K’nın yetenekli ve çalışkan genç yazarlara büyük destek verdiğini belirten Aydoğan Yavaşlı, ‘‘İyi bir eleştirmendi. Yaptığı eleştiriler, genç yazarlara yaptığı en anlamlı yardımıydı. Bugün kabrini ziyaret ettik. Ona, bugün seni dostlarınla birlikte Foça’da anacağız dedim. O da bana - Öpüldünüz çocuklar! dedi… Sinemayı, Türk Sineması ve Western Sineması’nı çok seviyordu. Moralinin iyi olmadığını fark ettiğim anlarda Sinema’dan söz açardım. Bu ona çok iyi gelirdi’’ dedi.

İzmir’e borcunu ödedi

Tarık Dursun K’nın İzmir’i anlatan en iyi anlatan yazarlardan biri olduğunu belirten Semih Poroy, ‘‘İzmirli Tarık Dursun K, eserlerinde kenti en iyi anlatan yazarlardan biri olarak, İzmir’e olan borcunu ödemiştir’’ dedi.

Yazın dünyasının Oğuz Aral’ı

Tarık Dursun K ile 25 yıllık bir dostlukları olduğunu ifade eden Cihan Demirci, ‘‘Tarık Usta bana büyük destek verdi. Adeta onun sayesinde yazar oldum diyebilirim. Teknik direktörüm, ağabeyimdi. Akıl hocasıydı. Yazar gençlere onun kadar el veren, babalık, ağabeylik yapan başka bir yazar görmedim. İşini çok iyi bilen, kurt bir yayın yönetmeniydi. Gerçek bir editördü. İyi yazılmış bir eseri kolaylıkla fark eder, koklardı… Oğuz Aral’ın, mizah dünyası için taşıdığı anlam ve değer ne ise Tarık Dursun K’nın yazın dünyası için taşıdığı anlam ve değer de odur bana göre. Genç yazarları yetiştirmiş, onlara yol göstermiş ve akıl hocalığı yapmıştır… Son yıllarında parkinson sebebiyle rahatsız olsa da, Foça’da bulunmaktan çok mutluydu. Foça, onun ömrünü uzattı diyebilirim. Mümkün oldukça kültürel hareketler içinde kalmaya gayret etti’’ dedi.