Haberler

AVRUPA’DAN KISA KISA - 16 Aralık 2019

Foça’da ücretsiz kısa film gösterimleri…

AVRUPA’DAN KISA KISA

Kültür için Alan Projesi kapsamında; Almanya,  Fransa, Hollanda, İsveç ve Türkiye’den seçilen kısa filmlerin ücretsiz gösterimleri, Foça Reha Midilli Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Gösterimin öncesinde belgesel yapımcısı ve festival direktörü Hilmi Etikan, konukları Ercan Kesal ve Nazan Kesal ile Türkiye’deki kısa film kültürü  üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

Foça Belediyesi’nin desteği ile 20 Aralık 2019 Cuma akşamı, saat 19.00’da başlayacak etkinliğe tüm halkımız davetlidir.

MAVİ-GRİ
Kurmaca, Fransa, Renkli, 15’00 Yönetmen: Laëtitia Martinucci
Ağustosun sonu.  17 yaşından beri sağır olan Elbe,  ablası Mathilde’de  ile  Korsika'da  tatil yapmaktadır. Bir gün, deniz fenerini ziyareti  sırasında, bir adamla tanışır. Adam tüplü dalış eğitmenidir.

OKUL YOLUNDA
Kurmaca, İsveç, Renkli, 16’36 Yönetmen: Maria Eriksson-Hecht
John’un okuldaki ilk günü. On bir yaşındaki ağabeyi Mika onu okul yolunda takip eder. Mika'nın John'u okula  götürmekten başka planları  da vardır. Amacı kardeşine dünyanın zor gerçeklerini öğretmektir.

SKÓGAFOSS
Kurmaca, Hollanda, Renkli, 10’00 Yönetmen: Niels Bourgonje
Kız arkadaşıyla tatildeyken,  Gijs annesinden bir telefon alır;  Anne  sorunlu ve karmaşık ilişkiler üzerinde ısrar etmektedir.

TOPRAK
Kurmaca, Türkiye, Siyah-Beyaz, 11’00 Yönetmen: Onur Yağız
Anne ve babası Fransızca bilmeyen 8 yaşındaki Toprak, ikizlere hamile olan annesinin ultrason muayenesine çevirmenlik yapmak için gider. Kardeşlerinin cinsiyetini öğreneceği anı heyecanla bekleyen Toprak, erkek olmalarını diler.

YABANCILAR
Almanya, Renkli, 15’00 Yönetmen: Jonathan Benedict Behr
Farah ve kız kardeşi Alima, küçük yataklarına sıkı sıkıya sarıldılar. Okuldaki çocukların konuştuğu bir söylenti akıl almaz görünen bir konuyu gündeme getirmiştir. Gecenin ortasında ön kapı çalınır.