Haberler

FOÇA FESTİVALİ DOLUDİZGİN - 11 Eylül 2018

FOÇA FESTİVALİ DOLUDİZGİN

XI. Uluslararası Foça Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali, ikinci gününde her yaşa hitap eden etkinlikleriyle sürüyor.

Yeni Foça’da yemek yarışması
Türkiye’nin İlk Yeryüzü Pazarı Kurucusu Gül Girişmen Anısına düzenlenen Yemek Yarışmasında Foçalı Hanımlar, yemek yapmaktaki hünerlerini sergiledi.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, jüri üyelerine ve yarışmaya katılanlara emekleri için teşekkür etti. Başkan Demirağ; ‘‘Türkiye’nin ilk ve dünyanın 28. ve dünya 1.’si ünvanlı Yeryüzü Pazarını Foça’mızda kuran, Slow Food Foça Zeytindalı Lideri Gül Girişmen hanımefendiyi ve onun ilçemize kattığı değerleri, her zaman hatırlayacağız’’dedi.
Foça Belediyesi Yeni Foça Reha Midilli Sosyal Tesislerinde yapılan yarışmada, aralarında Tiyatro Oyuncusu Rıza Sönmez, Yönetmen- Yazar Sunar Kural Aytuna ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Bilge Egemen’in de yer aldı değerli yarışma jürisi, birbirinden lezzetli yemekleri derecelemekte bir hayli zorlandı. Dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Bağarası’nda tavla yarışması ve balık-ekmek partisi
Bağarası Köy Kahvesinde yapılan Tavla Yarışması ve Balık-Ekmek Mangal Partisi yoğun ilgi gördü. Balık-ekmek ikramı yapılan vatandaşlar Halk Oyunları Gösterilerine alkışlarıyla eşlik etti. Tavla yarışmasını kazananlar ödüllendirildi.

Küçük festivalciler unutulmadı
Foça Belediyesi Yeni Foça Hizmet Binası önünde büyük neşe içinde geçen etkinlikte, çocuklara kitaplar hediye edildi. Seramik sanatçısı Konca Ağaoğlu ve Resim Sanatçısı Nilgün Pekin, çocuklarla birlikte eğlenceli çalışmalar yaptı. Palyaço ve sihirbazlık gösterileri ile renklenen etkinlik, küçük festivalcileri çok mutlu etti.