Haberler

FOÇA’NIN KURTULUŞU TÖRENLERLE KUTLANDI - 11 Eylül 2018

FOÇA’NIN KURTULUŞU TÖRENLERLE KUTLANDI

Foça’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma töreni ile başladı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na, Foça Belediye Başkanlığı çelengi sunuldu. Foça Kaymakamı Ali Çetin, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Gürsel Çaypınar, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, askeri erkân, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları üyeleri ve Foçalılar katıldı. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, şanlı bayrağımız İstiklal Marşımız eşliğinde göndere çekildi.

Çelenk sunma töreni sonrasında, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve Belediye Meclis Üyeleri, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Gürsel Çaypınar’a şükran ziyaretinde bulundu.

Kurtuluş günü kutlamaları Demokrasi Meydanı’nda sürdü. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yaptı. Öğrenciler şiirler okudu. Foça Belediyesi Halk Oyunları ekibi öğrencileri ve Foça Belediyespor Kulubü Taekwondo takımı gösterilerini sahneledi. Kurtuluş Savaşı’nda verilen milli mücadelenin kahramanları ‘Efe’ler gösterilerini gurur ve coşkuyla sundu.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; 11 Eylül Foça’nın Kurtuluş Günü için yaptığı konuşmasında; ‘‘Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Sevgili Foçalılar, Foça Severler, Değerli Büyüklerimiz. Bugün, Özgürlük Günümüzü, Foça’mızın işgalden kurtuluşunun 96’ıncı yıldönümünü kutluyoruz. Mutluyuz, gururluyuz! Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’e 9 Eylül 1922’de girmesi, Kurtuluş Savaşı’nın zafer mücadelesini hızlandırmıştır. Kurtuluş Savaşını sonuca ulaştıran son aşama ise, 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu olmuştur. Böylece Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması’na uzanan süreç başlamıştır. Milli Mücadele sona ermiş ve milletimiz esaretten kurtulmuştur. Türk Ulusu bağımsızlığını elde ederek, Emperyale unutulmaz bir halk savaşı örneği göstermiştir. Tarihte eşi benzeri olmayan Milli Mücadelede; Genç, Yaşlı, Kadın, Çoluk Çocuk tek bir bütün olarak, Ulu Önderimiz ATA’mızın önderliğiyle tek yürek olarak verdiği kutsal savaş, büyük bir zaferle sonuçlanmıştır. Dünya Milletleri bu ULUSAL birlikteliği, korku ve hayretle izlemiştir. Vatanını korumak, topraklarına sahip çıkmak için verilen bu mücadele, eşi enderi olmayan egemenlik savaşıdır. Dünya özgürlük, bağımsızlık mücadelesi tarihine altın harflerle yazılan zaferimiz, Bağımsızlık mücadelesinin simgesi olmuş, çok önemli bir tarihi olay yaratmıştır. Türk Ordusu tarafından 26 Ağustos 1922’de başlatılan Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı’nın son safhası idi. İzmir’in dağlarında özgürlük çiçekleri 9 Eylül de açmış, Özgürlük rüzgârları, zafer çiçeklerini 11 Eylül’de Foça’mıza getirmiştir. Sonraki süreçte te, 11 Eylül Foça’nın Kurtuluşu şu anda aldığımız nefesin nedenidir. Hiç unutmamalıyız. Kurtuluş Savaşı, Emperyalist ülkelere karşı bağımsız ve özgür devlet olmak için nasıl savaşmak gerektiğini kahramanca anlatmıştır.  Atam, Laik Cumhuriyetin Bekçileriyiz! Asla Halkımızın Özgürlüğü Ve Ulusumuzun Bağımsızlığından Vazgeçmeyeceğiz! Atam, Kurduğun Cumhuriyetin Bekçileriyiz! Geleceğimiz Gençlerimize Emanetini Onurla Teslim Edeceğiz! Atam Uygarlık Yolunda Yaptığın, Devrimler İlkelerimiz! Geçmiş tarihimizde özgürlüğümüz için verilen emekleri canları her zaman hatırlayacağız. Bize bağımsızlığımızı armağan eden Ata’mızı, silah arkadaşlarını, kahraman gazilerimizi şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Foça’mızın işgalden kurtuluşunun 96’ıncı yıldönümünü kutlu olsun!’’

Kutlamalar devam edecek
*Fener Alayı / Güzergâh: Kavala Kafe Önü - Foça Demokrasi Meydanı / Saat: 21.00,
*‘‘Buray’’ Konseri / Yer: Foça Demokrasi Meydanı / Saat: 22.00