Foça Festivali

Karantinalı Despina Foça'da

KARANTİNALI DESPİNA FOÇA’DA

9. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali’nin son gününe ‘Karantinalı Despina’ damgasını vurdu. Yaklaşık iki saat süren müzikal, vatandaşlar tarafından sık sık alkışlandı.
9. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali kapsamında, ünlü roman yazarı ve eski bakanlardan Yılmaz Karakoyunlu tarafından kaleme alınan; ‘Karantinalı Despina müzikali' Foça Demokrasi Meydanı’nda, binlerce Foçalıyla buluştu. Nurhan Damcıoğlu'nun sahnesi, sanatçının değerini bir kez daha gözler önüne serdi.
Librettosu Cumhuriyet tarihinin siyasi ve toplumsal olaylarını ele alan romanları ile tanınan önemli edebiyatçılarımızdan ve eski bakanlardan Dr. Yılmaz Karakoyunlu tarafından kaleme alınan ‘Karantinalı Despina’ müzikali, ünlü tarihçi Heredot'un “Bir kentin tarihini şairler ve müzisyenler yaratır, tarihçiler sadece onları kaleme alır, kayda geçirirler” sözünden ve İzmirli şair, roman, deneme yazarı, gazeteci ve eleştirmen Attila İlhan'ın ünlü şiiri “Bir gül takıp da sevdalı her gece saçlarına çıktı mı deprem sanırdın kara kız kantosuna” dizeleri ile başlayan şiirinden yola çıkarak, İzmir kent tarihinde ve insanların belleklerinde önemle yer eden bir dönemi, 1870 yılından alarak, günümüze evrensel kabullerde işleyerek getirmeyi amaçlamaktadır.
‘Karantinalı Despina’ müzikaline, Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ,  Garnizon Komutanı Vekili Amfibi Görev Grup Komutanı Tuğamiral Sinan Azmi Tosun, Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin, Belediye Meclisi Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Müzikalin Genel Sanat Yönetmenliğini İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Tuba Sanatçısı ve eski müdürü Kenan Gökkaya yaptı. Oyunun şiir ve anlatımlarını Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ gerçekleştirdi. Ünlü Türk kantocusu, ses sinema  ve tiyatro sanatçısı Nurhan Damcıoğlu da dünden bugüne kantolarla solist olarak yer aldı. İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Solist Sanatçısı Derya Gönüldaş ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Oğuz Çimen ise döneme ait Tangolar, Valsler, Türkçe ve Rumca şarkılar seslendirdi.
İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları Balerin Burcu Olguner ve Balet Görkem Dizdar da döneme ait Tango, Vals, Operet ve Zeybeklerle müzikale görsellik kattı ve dakikalarca ayakta alkışlandı.
Gecenin sonunda kısa bir konuşma yapan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; “Çok güzel bir akşam yaşadığımızı düşünüyorum. Sanatçının en çok ihtiyacı olan şey alkıştır. Sanatçıyı sanatçı yapan alkıştır ama özgürlükler ülkesinde sanatçıyı sanatçı yapan alkıştır. Bu anlamda Nurhan Damcıoğlu hiçbir zaman eskimez.” dedi.
Daha sonra Foça Kayamakamı Niyazi Ulugölge, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Garnizon Komutanı Vekili Amfibi Görev Grup Komutanı Tuğamiral Sinan Azmi Tosun, Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin sanatçılara plaket verdi.