Foça Festivali

Foça Festivali'nde Serap Yenici Rüzgarı

FOÇA FESTİVALİ’NDE SERAP YENİCİ RÜZGARI

9. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali bütün hızıyla devam ediyor.
Gün boyunca, Foça, Yenifoça, Gerenköy, Kozbeyli ve Ilıpınar’da devam eden festival kapsamında; Foça Beşkapılar Kalesi, Şairler’e ev sahipliği yaparken, Demokrasi Meydanı’nda Tarık Dursun K.’nın hayatını ve eserlerini anlatan belgesel film gösterimi ve imza etkinliği vardı. Demokrasi Meydanı’nın süren programın finalini Serap Yenici yaptığı. Yenici’nin seslendirdiği şarkılara, binlerce Foçalı eşlik etti.
Foça Demokrasi Meydanı’nda Celal Başlangıç yönlendiriciliğinde bir araya gelen balıkçların sohbetinden sonra, Beşkapılar Kalesi’de düzenlenen ‘Foça Şiir Akşamları’nda, Altan Gördüm yönlendiriciliğinde; Nilüfer Açıkalın, Ataol Behramoğlu, Ünal Ersözlü ve Namık Kuyumcu şiirleriyle Foçalılara güzel gece yaşattılar. Edebiyat severlerle bir araya gelen şairleri, katılımcılar soru yağmuruna tuttular.
Foça Demokrasi Meydanı’nın konuklarından biri de Türk Edebiyatı’nın duayen ismi Tarık Dursun K. oldu. Hasta olmasına rağmen doktoru ile demokrasi Meydanında hazır olan usta kalemi sevenleri de yalnız bırakmadı. Celal Başlangıç’ın yöneticiliğinde Foçalılarla bir araya gelen Tarık Dursun K. sevenlerine duygularını anlattı. Usta Kalem Tarık Dursun K. için hazırlanan belgesel gösteriminin ardından, yazar sevenleri için kitaplarını imzaladı.
Gecenin son konuğu ise seslendirdiği şarkılarla Foçalıların büyük beğenisi kazanan Serap Yenici oldu. Yenici’nin seslendirdiği birbirinden güzel şarkılara Foçalılar alkışlarıyla eşlik ederken, oynamayı da ihmal etmediler.
9. Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali kapsamında sahne çıkan Serap Yenici, İzmirli olmasına rağmen daha önce Foça’ya gelmediğini belirtirken; “Böylesine güzel bir akşamda beni sizlerle buluşturan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bu geceden sonraki ilk işim Foça’yı ve Foçalıları daha fazla tanımak olacak.” dedi.
Bir buçuk saat kadar sahnede kala Sanatçı Serap Yenici Foçalılara unutulmaz anlar yaşattı.
Şef Ergin Kayran yönetiminde, Foça Belediyesi Yeni Foça Reha Midilli Sosyal Tesisi ve Tören Alanı’nda gerçekleşen Foça Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu Konseri ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Atabey Aydın’ın Ilıpınar Köy Meydanı’nda verdiği konser, festivalin 3. gecesine büyük değer katarak, yıldızlaştı.